Dnia 06.01 nasza Wspólnota Seminaryjna udała się do konkatedry św. Jakuba w Olsztynie, aby wspólnie z Jego Ekscelencją ks. abp. Wojciechem Ziembą oraz wiernymi parafii katedralnej świętować Uroczystość Objawienia Pańskiego, zwaną również potocznie Świętem Trzech Króli.

Wspominaliśmy wydarzenie opisane w Ewangelii Mateusza, w którym Mędrcy ze Wschodu nazywani również Królami lub Magami, wyruszyli do Betlejem, by pokłonić się Nowonarodzonemu Jezusowi. Prowadzeni przez betlejemską gwiazdę, przynieśli Małemu Dzieciątku drogocenne dary: mirrę, złoto i kadzidło. Pokłon Mędrców ze Wschodu złożony Dziecięciu Jezus, symbolizuje pokłon świata pogan, wszystkich ludzi, którzy klękają przed Bogiem Wcielonym.

Podczas Mszy świętej zostały pobłogosławione: kreda, woda i kadzidło. Kredą na drzwiach wejściowych pisze się litery CMB oraz datę bieżącego roku. Skrót CMB pochodzi od łacińskiego „Christus Mansionem Benedicat”, czyli „Niech Chrystus błogosławi temu domowi”. Napis ten pozostaje na drzwiach naszych domów przez cały rok i jest świadectwem, że w tym miejscu mieszka katolicka rodzina.

Po Mszy odbył się II Olsztyński Orszak Trzech Króli. Trzy marsze, symbolizujące poszczególne kontynenty, wyszły z olsztyńskich parafii i połączyły się na Placu św. Jana Pawła II, skąd nastąpił wspólny przemarsz na Plac Solidarności. Orszak zakończył się koncertem kolęd, na którym wystąpił również nasz seminaryjny zespół Soli Deo Gloria.