Zwieńczeniem Jubileuszu 450-lecia naszego seminarium była uroczysta Msza święta, której przewodniczył nuncjusz apostolski w Polsce Arcybiskup Celestino Migliore. Poza naszą wspólnotą na Mszy obecni byli również księża – absolwenci Hosianum, którzy posługują nie tylko w naszej diecezji, ale też w elbląskiej i ełckiej, alumni i przełożeni Seminarium Księży Werbistów z Pieniężna oraz przyjaciele naszego seminarium.

„Dzisiaj zgromadziliśmy się na modlitwie dziękując Panu Bogu za wielkowiekową przeszłość warmińskiego seminarium. Będziemy także prosić Pana Boga o błogosławieństwo dla warmińskiego „Hosianum” w jego dalszej służbie archidiecezji warmińskiej.” – powiedział Ksiądz Arcybiskup Wojciech Ziemba metropolita warmiński.

W homilii Arcybiskup Celestino Migliore nawiązał do epizodu z życia papieża Franciszka, gdy ten był rektorem domu formacji argentyńskich jezuitów. Otóż jeden z kleryków zobaczył pewnego razu jak rektor Jorge Bergoglio udał się do stajni i tam pomagał owcy w porodzie. Seminarzysta poszedł w ślady rektora. Niestety owca odrzuciła jedno z trzech urodzonych jagniąt. Ojciec Bergoglio wręczył je młodemu alumnowi mówiąc „Zadbaj o nie”. Kleryk trzymał jagnię w swoim pokoju, a ono chodziło za nim po całym kolegium, nawet do kościoła i sali wykładowej. Po 5 miesiącach Bergoglio mu powiedział „To była twoja próba. Nauczyłeś się tego: jeśli zadbasz o owieczkę, ona będzie za tobą podążać.” I właśnie o to chodzi w seminarium, aby nauczyć się być pasterzem.