chwilowka

W czwartek 16 maja odbyło się oficjalne Pożegnanie Diakonów, którzy już w sobotę 25 maja otrzymają święcenia prezbiteratu. Za przygotowanie tego wydarzenia odpowiedzialni byli alumni z roku I i II. Przygotowali oni dla naszych najstarszych braci kilka atrakcji m. in. scenki teatralne, quiz oraz premierowy pokaz filmu, w którym znajdowały się życzenia od księży przełożonych, kleryków oraz pracowników naszego Seminarium. Mimo że przeżywaliśmy nadchodzące rozstanie z diakonami, atmosfera była bardzo przyjazna i radosna. Nie obyło się bez głośnych śmiechów i krzyków. Oczywiście będziemy tęsknić za braćmi, którzy już niedługo opuszczą mury naszego Seminarium i życzymy im ciągłego rozwoju, mimo zakończenia formacji oraz spełniania się w posłudze już jako prezbiterzy.

W dniach 5-6 maja olsztyńskie "Hosianum" zamieniło się na chwilę w stolicę kleryckiego sportu. W tych dniach odbyły się w naszej wspólnocie Finały IX Mistrzostw Polski Seminariów Duchownych w Piłce Siatkowej. Niesamowite emocje sportowe, pomoc profesjonalnych sędziów, przygotowana przez braci kleryków transmisja "live", niezbędne wsparcie wielu kibiców, a przede wszystkim zdrowa i braterska rywalizacja, przełożyły się na pełne profesjonalizmu i radości zawody. Złoty medal w turnieju zdobyła drużyna WSD z Rzeszowa, która zorganizuje Finały w przyszłym roku. 

Nasza wspólnota seminaryjna w piątek 29 marca wyruszyła na pielgrzymkę do Głotowa, gdzie jak co roku uczestniczyliśmy w drodze krzyżowej szlakiem „Kalwarii Warmińskiej”. Na miejscu serdecznie przywitał nas kustosz miejsca, ksiądz proboszcz Marek Proszek, który opowiedział nam historię tego miejsca i zachęcił do wzajemnej modlitwy. Rozważając stacje drogi krzyżowej, dzięki temu pięknemu miejscu, mieliśmy okazję jeszcze mocniej niż zazwyczaj wczuć się w tajemnicę męki naszego Zbawiciela.

 

al. Michał Gołębiewski     

 
 

19 marca w naszej wspólnocie seminaryjnej obchodziliśmy Uroczystość św. Józefa. To bardzo ważny święty choć z kart Biblii wywnioskować można, że żyjący w cieniu Jezusa - niewątpliwie jest to wyjątkowy wzór męskości. Ponadto, jeśli ktoś zastanawiał się nad tym, czym jest wierność, to właśnie postać św. Józef  utożsamiana jest przede wszystkim z autentycznym świadkiem wiary, który w pełnym posłuszeństwie oddał się powierzonej mu przez Boga misji.

Jesteśmy radośni potrójnie, gdyż można powiedzieć, że świętowaliśmy potrójnie. Oprócz tego, że św. Józef jest patronem naszego seminarium Hosianum, to swoje święto obchodzili również nasi pasterze:

abp Józef Górzyński - Metropolita Warmiński i nasz absolwent, prymas senior Polski abp Józef Kowalczyk. Uśmiech na naszych twarzach był spowodowany zwłaszcza fizyczną obecnością prymasa seniora. 

W poniedziałek 10 grudnia 2018 roku alumni naszego Seminarium wraz z Księdzem Rektorem i studentką teologii poprowadzili Adwentowy Dzień Skupienia dla uczniów Zespołu Szkół Salezjańskich im. Św. Dominika Savio w Ostródzie w ramach współpracy Wydziału Teologii Uniwersytetu Warmiński-Mazurskiego ze szkołą. Uczniowie przeżywali ten dzień pod hasłem „Twoja historia, twoje życie, twój wybór”, dlatego klerycy roku V i pani Agata animowali zajęcia dla uczniów poszczególnych grup wiekowych, mając na uwadze tematykę powołania i odkrywania sposobów realizacji drogi do świętości chrześcijanina.