chwilowka

 
 
 
 

Dnia 18 kwietnia alumni roku I wraz z Księdzem Rektorem udali się do Sanktuarium  Maryjnego w Świętej Lipce, leżącej na dnie malowniczej doliny. Seminarzyści mieli okazję podziwiać piękno kościoła, jak i okazałość obejścia krużgankowego i klasztoru Jezuitów, stanowiących jeden z najważniejszych zabytków barokowych w Polsce. Krótką, ale jakże treściwą historię sanktuarium przybliżył nam o. Józef. Alumni wysłuchali również koncertu organowego zrealizowanego przez Siostrę Katarzynkę. Organy wykonane w XVIII w. przez organmistrza z Królewca Jana Mosengela od początku ich istnienia wzbudzają podziw i zafascynowanie.

Jeszcze zastanawiamy  się nad wielką tajemnicą piątkowej śmierci Jezusa na krzyżu, jeszcze przeżywamy wielkie misteria Wigilii Paschalnej, a już następuje niedzielny poranek. Dzwony wzywają nas na jedną z najradośniejszych Liturgii w roku – Mszę Rezurekcyjną.

 

Szczytem roku liturgicznego jest paschalne misterium Chrystusa, który umarł i zmartwychwstał. Jest to najważniejsze wydarzenie dla każdej osoby wierzącej. Czym niedziela jest w tygodniu, tym Triduum Paschalne jest w ciągu roku. To w tych dniach Chrystus najpełniej objawił swoją miłość do człowieka otwierając nam drogę do życia wiecznego poprzez swoją śmierć na Krzyżu. On stał się dla nas Barankiem Paschalnym, którego krew zmywa nasze winy. Wieczorna liturgia Wielkiego Czwartku stanowi początek Triduum Paschalnego, które zakończy się II Nieszporami Niedzieli Zmartwychwstania.